Aktualności Aktualności

Uroczystość upamiętniająca zrzut Cichociemnych żołenierzy AK na terenie Nadleśnictwa Chojnów

10 października o godzinie 11.00 w Baniosze odbyła się uroczystość upamiętniająca zrzut Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej na placówkę „Kanapa”.

     O godzinie 11.00 została odprawiona msza święta, po której wystąpili uczniowie szkoły w Baniosze. Oficjalne odsłonięcie pamiątkowego kamienia nastąpiło o 12.30. O godzinie 13.00 nad Baniochą pojawił się samolot wojskowy, który – jak przed laty – dokonał zrzutu skoczków, którymi byli żołnierze z jednostki specjalnej GROM i AGAT. Następnie samolot zatoczył koło i zrzucił zasobniki.

   W uroczystości uczestniczył m.in. Aleksander Tarnawski – ostatni Cichociemny Spadochroniarz Armii Krajowej, jeden ze skoczków, którzy nocą 16/17 kwietnia 1944 roku wykonali skok na stanowisko „Kanapa” w rejonie wsi Baniocha. Żołnierz nie krył wzruszenia: „Jestem wzruszony tym, co mnie tu spotkało. To najpiękniejszy dzień w moim życiu. Kłaniam się nisko organizatorom tego wspaniałego wydarzenia, wykonawcom i wszystkim przybyłym. Dziękuję także w imieniu tych Cichociemnych, którzy już nie żyją”.

     Wśród gości pojawili się również: podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. kombatantów i osób represjonowanych Zbigniew Czaplicki, starosta piaseczyński Wojciech Ołdakowski, burmistrz Góry Kalwarii Dariusz Zieliński oraz pracownicy Nadleśnictwa Chojnów.

   Wydarzenie zorganizowała gmina Góra Kalwaria wraz ze starostwem piaseczyńskim, Fundacją im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej i Nadleśnictwem Chojnów. Patronat honorowy objął wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk.Nadlesnictwo Chojnów wzieło czyyny udział w przygotowaniach wydarzenia, w tym wskazaniu miejsca pod pomnik.