Aktualności Aktualności

Ostatni Szwoleżer II Rzeczypospolitej gen. bryg. Marian Nitecki

26 października 2016 r. w Amfiteatrze obiektu turystycznego Zimne Doły odbyła się szczególna uroczystość upamiętniająca postać gen. bryg. Wojska Polskiego Mariana Niteckiego.

     Pamięć, ostatniego Szwoleżera II Rzeczypospolitej została przywołana podczas uroczystego spotkania. Zimne Doły – miejsce gdzie odbyła się uroczystość, to nie tylko obiekt turystyczny, ale także  ważny punkt na mapie lokalnej historii. Istotne jest, aby kultywować pamięć o tak niezwykłych postaciach i przekazywać ją młodym pokoleniom. Niewątpliwie osoba gen. bryg. Wojska Polskiego, Ostatniego Szwoleżera II Rzeczypospolitej, leśnika Mariana Niteckiego zasługuje na upamiętnienie. Życiorys i działalność wojskową Generała przedstawił płk Zbigniew Zieliński. Po tej krótkiej lecz wartościowej lekcji historii została wykonana część artystyczna o charakterze patriotycznym przez młodzież z Gimnazjum nr 1 w Piasecznie. Na zakończenie odbyła się modlitwa za zmarłych Leśników Chojnowskich, celebrowana przez Ks. Kanonika Wiktora Ojrzyńskiego.
     Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty pod pomnikami: gen. bryg. Wojska Polskiego Mariana Niteckiego, Leśników Mazowieckich poległych w walce o wolność Polski oraz Kompani Szarego z samodzielnego batalionu im. Brygadiera Mączyńskiego Narodowych Sił Zbrojnych oraz.
     W uroczystości uczestniczyli również: córka i wnuki Generała, płk Mieczysław Orzełek,  przedstawiciele lokalnych władz, harcerze oraz pracownicy Lasów Państwowych. 

     Poniżej załączmy link do życiorysu generała Mariana Niteckiego:

http://www.dobroni.pl/n/zmarl-gen-bryg-maria/1128