Aktualności Aktualności

Nadleśnictwo Chojnów na Dniu Ziemi

Rekordowa liczba osób odwiedziła w niedzielę 4 czerwca stanowiska edukacyjne Lasów Państwowych w czasie trwającego na Polu Mokotowskim pikniku z okazji Dnia Ziemi 2017. Przekonali się oni, że lasy to najlepsze możliwe sąsiedztwo.

Bogactwo i różnorodność polskich lasów prezentowali mieszkańcom i gościom Warszawy leśnicy z trzech Leśnych Kompleksów Promocyjnych: „Lasy Warszawskie", „Puszcza Świętokrzyska" i „Puszcze Szczecińskie" oraz pracownicy Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych.

      Bogata ekspozycja edukacyjna przygotowana przez leśników, była okazją do poznawania rozmaitych darów lasu, w tym najważniejszego ich produktu, czyli drewna – surowca ekologicznego i odnawialnego, o ponad 30 tysiącach zastosowań. Wśród aktywności przygotowanych przez leśników znalazły się m.in. budowanie drewnianego domku, malowanie na drewnie, cechowanie drewna, przerzynka piłą twoja-moja, budowa mostu Leonarda, a nawet drewniane kółko i krzyżyk.

      Hasło przewodnie pikniku brzmiało „W kierunku natury", dlatego wśród zagadnień prezentowanych przez leśników znalazły się również te dotyczące ochrony przyrody, znaczenia lasów w pochłanianiu dwutlenku węgla i magazynowaniu wody. Uczestnicy pikniku wykonując wspólnie z leśnikami proste doświadczenia mogli przekonać się np. ile wody jest w stanie zatrzymać leśny mech. Mieli też okazję do poznawania mieszkańców lasu, zarówno tych pospolitych jak i tych znacznie rzadszych.

      Spotkanie z leśnikami było również okazją do nauki odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z lasów i ich dóbr. Nasi goście mogli z bliska przyjrzeć się gigantycznemu kleszczowi, dowiedzieć się jak zabezpieczyć się przed niechcianym spotkaniem z tym pajęczakiem, a także jak prawidłowo pozbyć się niechcianego gościa z ciała. Leśnicy podpowiadali również gdzie w sposób bezpieczny rozpalić ognisko na terenach leśnych i co zrobić, gdy zauważymy pożar.

     Niemal 60 leśników przez cały dzień edukowało gości pikniku, opowiadając o polskich lasach i przybliżając im swoją pracę. Rozmowy z leśnikami dotyczyły wielu tematów i zagadnień. Uczestnicy pikniku wielokrotnie podkreślali doskonałe przygotowanie leśnych edukatorów, ogromną atrakcyjność i interaktywność przygotowanych stanowisk, doceniali również możliwość rozmowy i uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

     Dla wielu osób pamiątką z pikniku była otrzymana od leśników sadzonka drzewa, która posadzona w otoczeniu domu lub na działce jeszcze przez wiele lat będzie przypominała o spotkaniu z leśnikami.

Tekst: Maciej Pawłowski