Aktualności Aktualności

Biegam Bo Lubię Lasy - LATO

W dniu 22 lipca 2018 roku, Nadleśnictwo Chojnów wspólnie z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych i Klubem BBL zaprosiła wszystkich mieszkańców Warszawy i okolic do aktywnego wypoczynku na terenie Uroczyska Zimne Doły

       I stało się, letnia edycja Biegam Bo Lubię Lasy przeszła do historii. Przeszła z hukiem i aplauzem. Blisko 520 osób biorących udział w biegach i marszach wszystkich kategorii plus dziesiątki osób towarzyszących, roześmianych, pełnych energii i ciekawości lasu. Pogoda dopisała, więc trudno się dziwić frekwencji. Niestraszne były odległości, tak te od miejsca zamieszkania (mieliśmy uczestników chyba z każdego zakątka Polski) jak i te do przebiegnięcia czy przejścia. I tak w biegu na 10 km. wzięło udział 187 osób. Na dystans 5 km. zdecydowało się 177 osób. Nordic Walking przyciągnęło 62 osoby, zaś w biegach dzieci, we wszystkich kategoriach wystartowało 90 pociech. Zwłaszcza ta ostatnia liczba cieszy, bo to świadczy o tym, że rosną nam uczestnicy kolejnych odsłon naszej Akcji Biegam Bo Lubię Lasy.

Radość nam sprawił fakt, że ok. 300 osób wzięło udział w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych przez leśników Nadleśnictwa Chojnów przy wsparciu Nadleśnictwa Celestynów. Działały cztery Punkty Edukacyjne:

  1. Pożary w lesie – tu można było się dowiedzieć jak niebezpieczne są pożary w lesie. Co robią leśnicy aby pożarów było jak najmniej i aby szkody po pożarach były jak najmniejsze. Jak powinny zachowywać się osoby wędrujące po lesie aby pożaru nie wywołać i co robić gdyby się pożar w lesie zauważyło.
  2. Wycieczka do lasu – tu Edukatorka opowiadała jak przygotować do wyprawy w lesie. Co powinniśmy na siebie założyć a co obowiązkowo powinno się znaleźć w naszym plecaku. Jakie zagrożenia czekają nas na leśnych ścieżkach i jak się tych zagrożeń wystrzegać.
  3. Kleszcz – z pasją opowiadana przez Edukatora z Nadleśnictwa Celestynów historia najbardziej znanego i najgroźniejszego pajęczaka naszych lasów. Opowieść o chorobach powodowanych przez kleszcze i zasadach przed tymi chorobami chroniącymi. I wreszcie informacje zadziwiające nie tylko dzieci między innymi o tym gdzie kleszcz na dziurki „w nosie” i dlaczego.
  4. Bartnik – punkt robiący w naszym ciągu edukacyjnym furorę. Żywe pszczoły w barci, informacja o pszczołach, ich życiu i ich wadze dla naszego świata. Możliwość samodzielnego zrobienia świeczki z pszczelego wosku i posmakowania miodu.

150 osób dorosłych i dzieci zaangażowało się w nasz cykl edukacyjny tak mocno, że odwiedziło wszystkie cztery punkty co zostało nagrodzone pakietem podarunkowym.

Jeszcze kurz nie opadł po ostatnim z uczestników naszego spotkania a już myślimy o kolejnej, jesiennej odsłonie naszej akcji.
Zapraszamy 14 października na kolejne Biegam Bo Lubię Lasy – JESIEŃ zamykające ten cykl w tym roku.

Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy naszej imprezy wrócili szczęśliwi i naładowani energią zaczerpniętą z lasów Nadleśnictwa Chojnów i Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Warszawskie”